gru-2018
WYJĄTKOWA CHOINKA NA RYNKU
Tegoroczna choinka na Rynku – podobnie jak rok temu – przybrana jest ręcznie wykonanymi ozdobami, niosącymi specjalne przesłanie. Nawiązuje do filozofii księdza Józefa Tischnera i jego rozmyślań nad DOMEM. Stąd na gałęziach świątecznego drzewka wisi siedem rodzajów kolorowych, drewnianych domów z ceramicznymi elementami.
Rodzaje domów:
- Dom z drzewem – Duch Wzrostu i Owocowania.
- Dom z drzwiami – Duch Życzliwej Otwartości.
- Dom z widokiem – Duch Przebaczenia.
- Dom z ptakiem – Duch Misyjny.
- Dom z zegarem – Duch Czasu i Wieczności.
- Dom z sercem – Duch Zwycięskiej Miłości.
- Dom z kwiatem – Duch Wzajemności.
Krótki Przewodnik po domu z księdzem Józefem Tischnerem (nie tylko) świąteczny
W Święta Bożego Narodzenia ważny jest DOM. Ten, w którym się dobrze dzieje, gromadzi ludzi, daje radość spotkaniom, buduje. Ten, w którym dzieje się źle w Święta odsłania pustkę i samotność, krzyczy o miłość i przebaczenie.
Bóg chciał mieć z ludźmi DOM nie tylko w niebie, ale i na ziemi. Dlatego przyszedł na świat. „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”. Bóg stał się jednym z nas. Przyszedł do wszystkich bez wyjątku ludzi i wszystkich bez wyjątku domów. Dobrych i złych.
Sto lat temu Polska, nasz wspólny Dom, odzyskała niepodległość. Wyzwolenie kosztowało wiele wylanego potu i krwi. Świętujemy to a zarazem pytamy: co zrobić, by nasz polski Dom był wolny od swawoli, która dzieli, wolny wolnością, która życiu daje radość a ducha podnosi ku dobru i pięknu? W Ewangelii Jezus opowiada dziwną przypowieść – przestrogę o człowieku, w którym mieszka duch: „Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku. A gdy go nie znajduje, mówi: „Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem”. Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym. Wtedy idzie i bierze siedem innych duchów złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam. I stan późniejszy owego człowieka staje się gorszy niż poprzedni».
Dom wymieciony i ozdobiony, ale pusty… Jak ten dom umeblować, jak go wypełnić, w co wyposażyć, by nie miały do niego dostępu złośliwe duchy, by zamieszkał w nim „duch rodzinny” – Dobry Duch? Sprzątamy na Święta nasze domy, ozdabiamy je… Ale czy to wystarczy?
Tegoroczna choinka na naszym rynku przyozdobiona jest domami, które zamieszkuje Dobry Duch. Jego dobro wyraża się na siedem sposobów. Warto Go zaprosić do naszych domów rodzinnych, do naszego Polskiego Domu.
Przewodnikiem będzie dla nas ks. Józef Tischner. To on oprowadzi nas po naszym (nie tylko świątecznym) domu.
KRYJÓWKA CZY DOM?
Zachodzi jakieś głębokie pokrewieństwo między wewnętrznym poczuciem wolności, jakie człowiek nosi w duszy, a zewnętrznym obrazem przestrzeni, w której żyje i działa. Powiedz mi, w jakiej przestrzeni żyjesz, a ja ci powiem, jaką wolnością jesteś wolny.
Kto się lęka, ten buduje kryjówkę. Wynajduje miejsca, na które trudno natrafić, otacza je przeszkodami, wznosi płoty, robi zamki do drzwi, zamyka się i … wreszcie jest „u siebie”. To przykład wolności zalęknionej. Sposób organizowania zewnętrznej przestrzeni jest wyraźnym znakiem lęku – wolności zranionej lękiem. Spróbujmy przybliżyć się do takiej wolności. Im bliżej, tym więcej trudności. Nie jest wykluczone, że na samym końcu czeka nas atak. Po co przyszliśmy? Czego chcemy? Czym grozimy? Ilu wysiłków potrzeba, by przezwyciężyć cudzy lęk! Zalękniony od początku czuje, że nasza wolność jest zagrożeniem dla jego wolności.
JAK POWSTAJE DOM?
Powstaje pytanie: czego potrzeba, aby mógł powstać dom?(…) Co musi zaistnieć w duszy człowieka, we wnętrzu jego wolności, by na zewnątrz mógł powstać dom?
Dwóch rzeczy potrzeba, aby mógł powstać dom : SPOTKANIA CZŁOWIEKA Z CZŁOWIEKIEM I WIERNOŚCI.
Spotkanie to największe wydarzenie w życiu człowieka. Kto spotyka, ten czuje: jestem dla ciebie.
I słyszy, że ten, kogo spotkał, mówi podobnie. W spotkaniu dwie osoby są „dla siebie”. Ale nie można być „dla siebie” jedynie przez chwilę. „Dla siebie” jest się zawsze – na dobre i na złe. Spotkanie dotyka głęboko ludzkiej wolności. Przeinacza ją. Wolność przestaje być swawolą, a staje się wiernością. I z tej wierności wyrasta dom ludzki, także Boży dom
Opis pochodzi ze strony:
http://betlejem.org/language/pl/choinka2018/